Ableconn IDE40-SAT SATA Hard Drive or Optical Drive to IDE 40-Pin Mini Vertical Adapter - SATA HDD/SSD/ODD to 40Pin IDE PATA Motherboard Converter
★★★★★ 4.5 71 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by kenyadiasporaalliance.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Mini vertical board with size only 3" (L) x 0.9" (W) and mount directly to the back of SATA drive.
  • Fully RoHS compliant. Made in Taiwan.
Item Weight 0.5 ounces
Manufacturer Ableconn
Item model number IDE40-SAT
Product Dimensions 3 x 0.9 x 0.8 inches
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
71 ratings | 29 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (59)
4 stars
4% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)