TRUSCO TMA200-02 Iron File Round Medium Blade Length 7.9 inches (200 mm)
★★★★★ 4.2 36 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by kenyadiasporaalliance.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Type: Medium
  • Total Length: 9.8 inches (250 mm)
  • Blade Length: 7.9 inches (200 mm)
  • Blade Width: 0.3 inches (8 mm)
  • Blade thickness: 0.3 inches (8 mm)
  • Shape: Round
  • Weight: 2.8 oz (80 g)
Style Medium
Pattern Type: Round, Medium
Material Carbon Tool Steel (SK-2)
Item Weight 2.82 ounces
Part Number TMA20002
Manufacturer トラスコ中山(TRUSCO)
Item model number TMA20002
Batteries Included No
Batteries Required No
Package Dimensions 10.16 x 3.46 x 1.22 inches
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
36 ratings | 15 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (28)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (4)